





Duschdörr Contura ShowerShowerama ArtBxH: 775x1989 mm
5 608 kr7 175 kr
Spara 22 %
Kampanj
Välj Bredd
- Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Duschdörr Contura Shower Showerama Art är tillverkad med 8 mm klart säkerhetsglas. Duschdörren har en stilren samt enkel design och passar in i de flesta badrum. Dörren saknar profiler och har istället kromade gångjärn som används för att fästa duschväggen på väggen. Kan öppnas både utåt och inåt.
Varumärke
Beskrivning
Duschdörr Contura Shower Showerama Art är tillverkad med 8 mm klart säkerhetsglas. Duschdörren har en stilren samt enkel design och passar in i de flesta badrum. Dörren saknar profiler och har istället kromade gångjärn som används för att fästa duschväggen på väggen. Kan öppnas både utåt och inåt.
Egenskaper
- Utan profiler
- Rak
- Som en dörr eller i kombination med en andra dörr eller fastduschvägg
- Vändbar
- Med hålhandtag
- Duschdörrsöppning
- Säkerhetsglas, transparent
Bra att veta
Priset är per dörr, beställ två dörrar för att få en hörnlösning/duschhörn.
Rengöring
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
- Utan profiler
- Rak
- Som en dörr eller i kombination med en andra dörr eller fastduschvägg
- Vändbar
- Med hålhandtag
- Duschdörrsöppning
- Säkerhetsglas, transparent
Bra att veta
Priset är per dörr, beställ två dörrar för att få en hörnlösning/duschhörn.
Rengöring
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
Egenskaper
| Varumärke | Contura Shower |
|---|---|
| Art.Nr. | 560.201.00.2 |
| Profil | Blankförkromad |
| Bredd | 775 mm |
| Höjd | 1989 mm |
| Handtag | Integrerat |
| Serie | Showerama Art |
| Glastyp | Klarglas |
| Placering | Mot vägg |
| Hängning | Vändbar |
| Material | Härdat Säkerhetsglas |
| Form | Rak |
| Typ | Duschdörr |
| Glastjocklek | 8 mm |
| RSK-nr | 7302926 |
| EAN-nr | 4025410634863 |