



Handtag
- Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Duschdörr Contura Shower Space SBVK är bockad och tillverkad i härdat säkerhetsglas i klarglas med vitlackerade profiler. Duschdörren finns att köpa med handtagsprofil eller med knopp. Finns i flera olika storlekar och i höjderna 1850 mm och 2000 mm.
Duschdörren präglas av minimalistisk elegans och är lätt att sköta och hålla ren. Design och konstruktion frigör yta och får badrummet att både se större ut och faktiskt också bli det. Med Contura Shower Space SBVK underlättas dessutom städningen. Modellen på de här sidorna har bockade väggar som är öppningsbara utåt eller inåt och kan fällas in helt mot badrumsväggen när man inte duschar för att spara på utrymmet. Duschväggen höjer sig själv när den öppnas för att inte slå i golvet.
Bra att veta
Priset är per dörr, beställ två dörrar för att få en hörnlösning/duschhörn.
Rengöring
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
Bra att veta
Priset är per dörr, beställ två dörrar för att få en hörnlösning/duschhörn.
Rengöring
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
Dokument
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Contura Shower |
|---|---|
| Art.Nr. | 058900180 |
| Profil | Vit |
| Bredd | 900 mm |
| Höjd | 2000 mm |
| Handtag | Knopp |
| Serie | Space |
| Glastyp | Klarglas |
| Placering | Hörn |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Typ | Duschdörr |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Justerbar | 890-910 mm |
| Form | Rund |
| RSK-nr | 7399640 |
| EAN-nr | 7391515430769 |
