
Avloppsram UnidrainClassicLineLxH: 995x10 mm
Se priset!
- Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
- Utlämningsställe
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Beskrivning
För att skapa ett komplett Unidrain HighLine golvavlopp ska du därför som minimum använda följande: avloppsarmatur, ram, utloppshus och galler. Hårsil och Fixturset för träbjälklag kan köpas till om det önskas. (med Highline Custom är ramen valfri)
Avloppsarmatur
Avloppsarmatur väljs utifrån placering i förhållande till väggarna. Avloppsarmaturerna finns i olika längder och typer, du väljer utifrån hur ditt badrum är eller ska inredas.
Utloppshus
Utloppshuset väljs utifrån hur ditt avlopp är draget.
Ramar
Ramen användas för att avsluta ditt avlopp, men är inte obligatoriskt om du väljer Unidrain Custo, där kan du själv välja hur diskret utseende ditt avlopp ska ha.
Galler
Galler i Highline finns i tre olika typer. Panel kommer i borstatstål, vit eller svart samt Colour. Custom och Casette kan få avloppet att nästan se osynligt ut, då kakel/klinker fästs på eller i.
Hårsil
Vi rekommenderar hårsil, som används till extra filtrering av hår och annat skräp så du undgår att avloppet stoppas till.
Fixturset för träbjälklag
Om du har ett golv med träbjälklag ska du använda detta fixturset för att kunna montera avloppsarmaturet.
Egenskaper
| Varumärke | Unidrain |
|---|---|
| Art.Nr. | 1500.1010 |
| Djup | 80 mm |
| Bredd | 80 mm |
| Utförande | 1000x10 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 1500.1010 |
| Material | Rostfritt stål |
| Höjd | 10 mm |
| Längd | 995 mm |
| Färg | Rostfritt Stål |
| Serie | ClassicLine |
| Yta | Borstad |
| Produkttyp | Avloppsram |
| RSK-nr | 7121918 |
| EAN-nr | 5707692003375 |