
Klinker INRGranitkeramik Alvaret Slate
Nyhet
Från 10 %
Kampanj
- Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Alvaret Slate är en grå klinker i granitkeramik med inspiration hämtad från det vindpinade och vilda landskapet på Öland. Med sin kalkstenskaraktär, halvmatta yta, djupa ton och levande textur ger Slate badrummet ett uttryck som känns både ärligt och närvarande. Här samspelar rå elegans och återhållsam styrka i en yta som bär rummet med både tyngd och precision. Subtila skiftningar rör sig över plattan likt skuggor över sten och ger badrummet en tydlig närvaro. Den levande texturen och de grå tonerna skapar en stabil och stilren grund för badrummets inredning, oavsett om du vill bygga vidare på kontraster eller hålla det monokromt. Granitkeramiken fungerar lika bra på golv som på vägg och är ett tåligt val som står pall för både vardag och golvvärme. Kontrollera plattorna före montering och rådgör gärna med återförsäljare eller plattsättare för att få rätt åtgång.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Öländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
|---|---|
| Mönster | Kalksten |
| Färg | Grå |
| Mått | 15x15, 30x30, 30x60, 60x120, 60x60, 6x6 cm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Storlek | 15x15, 30x30, 30x60, 60x120, 60x60, 6x6 cm |
| Antal | 0,9, 0,99, 1,08, 1,44, 0,495 m²/frp |
| Antal | 2, 4, 6, 10, 11, 22 st/frp |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Form | Kvadratisk, Rektangulär |
| Typ | Klinker |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Åtgång | 0,1 |
| Kant | Rak |
| Serie | Alvaret |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
| Yta | Halvmatt |
