
Klinker INRGranitkeramik Stenvide Fog
Nyhet
Från 10 %
Kampanj
- Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 vardagar.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Beskrivning
Stenvide Fog är en varmgrå klinker i granitkeramik som förenar granitkeramikens tåliga egenskaper med den stillsamma elegansen hos gotländsk kalksten. Den dämpade tonen och den mjuka strukturen ger ytan en subtil rörelse som skapar ett badrum i balans. Det grafiska lugnet ger karaktär utan att dominera – och skapar en diskret, tidlös helhet som fungerar lika väl på golv som på vägg. Klinkern är glaserad, halvmatt och lätt strukturerad, vilket ger ett subtilt djup och en behaglig känsla. Plattorna har exakt kapade kanter, vilket möjliggör en smal fog på ned till 2 mm, något som skapar ett nästan sömlöst uttryck med en ren och modern känsla. Tack vare materialets slitstyrka och låga underhållsbehov fungerar Stenvide Fog perfekt i badrummet.
Egenskaper
- Material: Granitkeramik
- Yta: Glaserad / Lätt strukturerad / Halvmatt
- Kant: Rak / Rektifierad
- Fog rekommendation: Minst 2 mm
- Torrpressade med låg vattenabsorption (E≤0,5 %)
- Tål golvvärme: Ja
- Slitstyrka (PEI 1–5): 5 – mycket hög gångtrafik, lämplig för alla ytor i privata hem
- Halkskydd, R-klass (R9–R13): R10B – lämplig för våtutrymme
- Mönster: Kalksten (Gotländsk)
- Placering: Golv / Vägg
- Användningsområde: Inomhus
Egenskaper
| Varumärke | INR |
|---|---|
| Mönster | Kalksten |
| Färg | Grå |
| Mått | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Storlek | 15x15, 30x30, 30x60, 60x60, 6x6 cm |
| Antal | 0,9, 0,99, 1,08, 1,44, 0,495 m²/frp |
| Antal | 4, 6, 10, 11, 22 st/frp |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Form | Kvadratisk, Rektangulär |
| Typ | Klinker |
| Sättyta | Golv och Vägg |
| Åtgång | 0,1 |
| Kant | Rak |
| Serie | Stenvide |
| Användningsområde | Inomhus |
| Material | Granitkeramik |
| Yta | Halvmatt |
