


Parkettgolv Meister9000 PS 500 Borstad Ultramattlackad Ek Fiskbensparkett
1 269 kr/m²Pris/frp 1 027,89:-
- Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
- Hemleverans
- Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

PS 500 9000 från Meister är ett exklusivt fiskbensgolv i borstad ek med en ultramattlackad yta som framhäver träets naturliga struktur och ger ett modernt, sobert uttryck. Den slitstarka ytan är lättskött, vilket gör golvet perfekt för både vardagsrum, kök och mer trafikerade ytor. Ett stilrent premiumgolv för dig som vill kombinera klassiskt hantverk med modernt uttryck.
Varumärke
Beskrivning
PS 500 9000 från Meister är ett exklusivt fiskbensgolv i borstad ek med en ultramattlackad yta som framhäver träets naturliga struktur och ger ett modernt, sobert uttryck. Den slitstarka ytan är lättskött, vilket gör golvet perfekt för både vardagsrum, kök och mer trafikerade ytor. Ett stilrent premiumgolv för dig som vill kombinera klassiskt hantverk med modernt uttryck.
Fiskbensmönster är ett klassiskt läggningsmönster med en lång historia – och det är fortfarande ett väldigt populärt golvmönster. Det är lätt att förstå varför, eftersom det skapar en perfekt balans mellan elegant och modern design. PS 500 från Meister ger det klassiska mönstret en samtida uppgradering med sitt storskaliga stavformat. Den ultramatta lacken, som tränger ner i varje por, gör inte bara plankorna extra sofistikerade och naturliga i uttrycket, utan gör dem också särskilt lättskötta samt motståndskraftiga mot fläckar och mikrorepor.
Valbensmönster
Plankformatet på PS 500 är något större än traditionellt fiskbensmönster och brukar därför inom golvbranschen även vara känt som valbensmönster. Plankorna brukar då vara både längre och bredare än det traditionella fiskbensgolvet.
Valbensmönster
Plankformatet på PS 500 är något större än traditionellt fiskbensmönster och brukar därför inom golvbranschen även vara känt som valbensmönster. Plankorna brukar då vara både längre och bredare än det traditionella fiskbensgolvet.
Egenskaper
| Varumärke | Meister |
|---|---|
| Art.Nr. | 500007-0710142-09000 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | Fiskben |
| Ytbehandling | Ultramatt Lack |
| Sortering | Harmonious |
| Längd | 710 mm |
| Bredd | 142 mm |
| Serie | PS 500 |
| Tjocklek | 13 mm |
| Slitskikt | 2,5 mm |
| Antal | 0,807 m2/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Fog | Unizip |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Yta | Borstad |
| Färg | Trä/natur |
| Kant | Fyrsidig mikrofasning |
| Tillverkarens Art.Nr. | 500007-0710142-09000 |
| EAN-nr | 4064611123820 |